Po mero R. Šimašiaus skaidrumo kauke – daugiau nei pusė milijono eurų vilniečių pinigų jo rinkiminei kampanijai?

Po mero R. Šimašiaus skaidrumo kauke – daugiau nei pusė milijono eurų vilniečių pinigų jo rinkiminei kampanijai?

Dar gerokai daugiau nei už pusę milijono eurų vertės sutarčių buvo sudaryta per įvairias Vilniaus miesto savivaldybės valdomas įmones, kurios taip pat skleidžia merui palankią ir įvaizdį gerinančią informaciją apie situaciją Vilniuje: “Vilniaus vandenys” sutarčių vertė viešinimui siekia 200 000 eurų, VAATC – 133 000 eurų, VASA – 103 000 eurų, Grinda – 43 000 eurų, VŠT – 37 000 eurų ir t.t.

 

Tuo tarpu dar 2015 metais, kaip pateikė duomenis pati Vilniaus miesto savivaldybė – viešinimui iš miesto biudžeto buvo numatyti 29 000 eurų.

 

“Akivaizdu, kad Vilniaus mero filmukai, kuriuos gamino visuomenės nuomonės formuotojas Olegas Šurajevas už beveik 10 000 eurų, kad išvengti viešo konkurso, buvo tik ledkalnio viršūnėlė. Ir nors meras dar prieš kelias dienas savo spaudos konferencijoje pasiskelbdamas kandidatu antrai kadencijai tvirtino, jog savivaldybės resursų rinkimams nenaudos – sakė netiesą, kadangi viešųjų pirkimų planai komunikacijos viešinimui apie mero darbus jau buvo pakeisti ir sumos padidintos. Ar tai nereiškia, kad R. Šimašius už vilniečių pinigus finansuos savo rinkimų kampaniją?

 

Manau, akivaizdu, jog meras jau kurį laiką buvo apsisprendęs, kad eis į rinkimus ir tam buvo ruoštasi, nes viešieji pirkimai atliekami pagal iš anksto patvirtintą planą, o jis buvo pakeistas – sumos padidintos. Manome, jog ir tai yra tik dalis informacijos, kuri mums tapo žinoma. Kyla klausimas, kiek viešųjų pirkimų sąmoningai išskaidytų į mažos vertės pirkimus, siekiant apeiti Viešųjų pirkimų procedūras dar nuslėpta, ir apie kuriuos dar nežino nei Tarybos nariai, nei visuomenė?

 

Merui reiktų tiesiog pradėti dirbti ir atsiskaityti už savo darbus įstatymų nustatyta tvarka, o ne pirkti informaciją už vilniečių pinigus apie tai, esą jis dirba”, - sakė opozicinės Lietuvos laisvės sąjunga (liberalai) frakcijos seniūnas Vilniaus miesto savivaldybės taryboje Žilvinas Šilgalis.

 

Anot jo, keista, kad meras, kuris save vadina liberalu, už nepalankią informaciją, kuri yra viešai prieinama Tarybos nariams ir patalpinta Vilniaus miesto savivaldybės dokumentų valdymo sistemoje, bando gąsdinti prokuratūra.

 

Tai rodo, kad toks informacijos, kurios mero komanda nesuvaldė, paviešinimas merui ir jo komandai – labai neparankus.

 

“Negi matydamas bet kuriam Tarybos nariui laisvai prieinamą informaciją apie galimą mero ir jo komandos piktnaudžiavimą turėjau tai nutylėti bei tapti mero planuojamų neskaidrių sandorių bendrininku? Keista ir tai, jog buvęs Teisingumo ministras nesuvokia, kas yra konfidenciali informacija ir kaip ji tokiu atveju turėtų būti apsaugota. Šia laisvai Tarybos nariams prieinama informacija pasidalinau su kitais Tarybos nariais siekdamas apginti viešą interesą, o Savivaldybės bandymą gąsdinti prokuratūra laikau kaip nevykusį bandymą užgniaužti opoziciją vykdant vieną iš pagrindinių opozicinės frakcijos funkcijų – kontrolę“ - sakė Ž. Šilgalis.

 

Klausimų dėl skaidrumo kelia ir per kelias Vilniaus miesto savivaldybės valdomas įmones užsakytos apklausos, kaip, pavyzdžiui, tyrimas dėl vilniečių nuomonės apie mokamas stovėjimo vietas ir kitos, kurios neturi jokio praktinio pritaikymo.

 

Lietuvos laisvės sąjungos (liberalai) frakcijos turimais duomenimis, didžiąją dalį savivaldybės ir jos valdomų įmonių viešinimo konkursų laimi viena ir ta pati komunikacijos agentūra “Idea Prima”, o nuomonės tyrimų užsakymus apklausos būdu laimi tyrimų bendrovė “Spinter”. “Idea Prima” buvo laimėjusi ir Vilniaus miesto savivaldybės komunikacijos strategijos konkursą 2017-2019 metams, tačiau parengtoje strategijoje analizuotos Vilniaus mero R. Šimašiaus stiprybės ir silpnybės prieš kitus galimus kandidatus, miesto vizijos neturėjimas, politinių oponentų kritika ir galima jos žala miesto vadovui.

 

Vilniaus miesto savivaldybės taryba dar 2017 rugsėjo 25 d. buvo priėmusi sprendimą, kad miesto savivaldybės spaudoje talpinama informacija turi būti pažymėta, tačiau šio sprendimo nesilaikoma, o Tarybos nariams ne kartą paprašius pateikti informaciją apie viešinimo sutartis, meras šių duomenų neatskleidė. Todėl šios dienos Tarybos posėdyje bus svarstoma ir LLS parengta rezoliucija dėl Tarybos sprendimo sąmoningo įgnoravimo.

 

Opozicijai įtarimų kelia ir tai, kad Vilniaus miesto savivaldybėje dominuoja mažos vertės pirkimai, kuriais perkama nuomonė ir viešųjų ryšių paslaugos bei kuriuos labai lengva nuslėpti. Vien savivaldybės įmonė “Go Vilnius” per beveik dvejus metus tokių pirkimų atliko net 479 už bendrą 544 015 eurų sumą.

 

Pasak Vilniaus miesto savivaldybės Antikorupcijos komisijos pirmininko Kęstučio Nėniaus, paaiškėjus šiai informacijai, Lietuvos laisvės sąjungos (liberalai) frakcija kreipsis į Vilniaus miesto savivaldybės tarybą prašydama inicijuoti tyrimą dėl šių Vilniaus valdžios išlaidų bei jų pagrįstumo.

 

Jeigu savivaldybės administracija šių išlaidų įtikinamai nepagrįs – bus keliamas klausimas ir dėl pasitikėjimo Vilniaus meru R. Šimašiumi.